باز کردن منوبستن منو

راهنمای خرید خانه در شهر اندیشه

راهنمای خرید خانه در شهر اندیشه

در سالهای اخیر با توجه به بالا رفتن قیمت خانه در کلان شهر تهران تعداد زیادی از مردم به شهرهای اطراف تهران جهت خرید خانه هجوم می آورند. با در نظر گرفتن بعد مسافت، بافت، امکانات شهری و قیمت، در میان شهرهای اطراف تهران، شهر اندیشه گزینه بسیار مناسبی برای خرید خانه می باشد.

در ابتدا توضیحاتی در خصوص ، موقعیت جغرافیایی، بخشها، وضعیت آب و هوایی، امکانات و بافت شهری خدمت شما ارائه خواهد گردید و در انتها نیز راهنمایی جهت خرید خانه در شهر اندیشه خدمت شما ارائه خواهد گردید.

موقعیت جغرافیایی شهر جدید اندیشه

شهر جدید اندیشه یکی از شهرهای استان تهران در ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان شهریار قرار دارد. این شهر دارای ۶ فاز می‌باشد و در ۳۰ کیلومتری تهران، ۳ کیلومتری شمال غربی شهریار و ۷ کیلومتری جنوب شرقی کرج قرار دارد. از لحاظ مخابراتی نیز شما نیازی به گرفتن کد برای برقراری تماس با شماره تلفنهای این شهر از تهران ندارید ( کد آن ۰۲۱ میباشد).

 

محلات شهر اندیشه

فاز یک

یکی از محلات اندیشه است و دارای اصول شهرسازی سنتی است. جمعیت این فاز بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر می‌باشد که از مجموع جمعیت سایر فازهای شهر اندیشه بیشتر است. از سال ١٣۶٧ به بعد , واگذاری قطعات زمین در متراژهای پانصد و هزارمتری به فرهنگیان شاغل درآموزش و پرورش آغاز گردید , اما طی سالهای اخیر روند رو به رشد جمعیت مهاجر به اندیشه سبب شده است تا زمینها و منازل مذکور از حالت ویلایی سابق به شهرکی آپارتمان ساز جهت سکونت جمعیت رو به رشدش تبدیل گردد.

فاز دو

طراحی این فاز در زمینی به مساحت ۱۲۰ هکتار از سال ۱۳۷۰ آغاز و قطعات آن در دوبخش ویلایی و آپارتمانی از سال ۱۳۷۱ به متقاضیان واگذار شد. فاز ۲ فاصله نسبتاً زیادی با سایر فازها دارد.

فاز سه

فاز ۳ اندیشه در سال ۱۳۷۰ در زمینی به مساحت ۳۶۰ هکتار طراحی و بر اساس کاربری مصوب در مراحل مختلف واگذار شده است. این فاز از نظر دارا بودن زیر ساخت‌های شهری شرایط بهتری نسبت به فاز ۱ دارد. در این فاز مجتمعهای بزرگ تجاری نظیر نگارستان، بازار بزرگ، بازار تیراژه، بازار میلاد، بازار صدف و بازار زیتون قرار دارند. در بخشهای مختلف آن نیز بازارچه های گوناگونی قرار دارند که وظیفه تامین مایحتاج ضروری مردم را بر عهده دارند. در این فاز خبری از واحدهای تجاری متراکم و شلوغ نیست بخش اعظمی از واحدهای تجاری درون بازارها و بازارچه ها قرار دارند. تنها در شهرک صدف در زیر واحدهای مسکونی واحدهای تجاری قرار دارند. در فاز ۳ یک سینما نیز وجود دارد این فاز بر اساس قوانین جدید شهرسازی طراحی و ساخته شده است .

فاز چهار

مساحت این فاز ۳۳۰ هکتار بوده که از سال ۱۳۷۵ آماده‌سازی اراضی و واگذاری آن آغاز گردید. فاز ۴ متصل به فاز ۳ است و تداومی است بر روند گسترش فاز ۳ که در کنار جاده کرج-شهریار واقع شده‌است. بازار بزرگ ایرانی اسلامی که به سبک نقش جهان اصفهان طراحی شده است، در این فاز قرار دارد  و همچنین مجتمع تجاری و اداری ارغوان که با مساحت زمینی بالغ بر ۴۲۰۰ متر مربع و زیربنای حدود ۴۸۰۰۰ متر مربع، به صورت مشارکت با بخش خصوصی در فاز ۴ اندیشه، در آذر ماه سال ۹۲ افتتاح شده است.

فاز پنج

مساحت این فاز ۱۹۴ هکتار است. فاز ۵ در کنار جاده کرج- شهریار در قسمت شمالی فاز ۴ شکل گرفته‌است. مانند سایر فازها دارای مجتمع‌های تجاری، مدارس، فرهنگسرای سعدی و مسجد است. خانه‌های مسکونی در این فاز به دو صورت آپارتمانی و ویلائی، با متراژ بالاتر ساخته شده است و محله‌های آن به نسبت فاز ۱ و ۳ و… دارای فضای آرامتری است.

فاز شش

این فاز به مساحت ۴۰۰ هکتار می‌باشد که عمده زمین‌های آن در مالکیت بخش خصوصی می‌باشد و شهرداری مجوز ساخت نمی‌دهد.

وضعیت آب و هوایی

اگرچه از لحاظ جغرافیایی این شهر در محدوده اقلیم گرم و خشک قرار دارد لاکن مجاورت آن با کوهپایه های جنوبی البرز و قرار داشتن آن در مسیر بادهای معروف شهریار  علاوه بر آن که منجر به آن شده که در اغلب ایام سال از هوای پاک و مطبوعی برخودار باشد همچنین در بسیاری از روزهای بهار و تابستان و بخشی از پاییز، وزش بادهای مذکور که از روی کشتزارهای استانهای البرز و قزوین عبور می کنند لطافت و خنکای مطبوعی در هوای شهر ایجاد می کنند. بنابر این تا حدودی آب و هوای آن ییلاقی می باشد.

زیر ساختها

علی رغم جدید بودن شهر از لحاظ اغلب زیر ساختها وضعیت نسبتا مناسبی وجود دارد:

 1. تمامی معابر فعال شهر جدول کشی و آسفالت می باشد.
 2. در تمام نقاط آب، برق، گاز و تلفن وجود دارد.
 3. آنتن دهی اپراتورهای همراه اول، رایتل و ایرانسل در بیشتر نقاط این شهر مناسب است.
 4. اینترنت به صورت دایال آپ،ADSL ، بیسیم و وایمکس در دسترس می باشد.
 5. مهمترین کمبود زیر ساختی شهر راههای ارتباطی با تهران می باشد. ارتباط مستقیم با مترو وجود ندارد. علی رغم چهار بانده شدن جاده ارتباطی با تهران (محور چیتگر- شهریار)، هنوز در شروع و پایان ساعات کاری ترافیک مشاهده می شود.

امکانات رو بنایی

 1. مدارس عمدتا دولتی و تقریبا به تعداد مورد نیاز
 2. پارکها و فضای سبز و وسایل ورزشی در همه نقاط شهر و زمینهای ورزش فنس دار و زمینهای بازی کودکان در عمده نقاط وجود دارد.
 3. تعداد زیادی ورزشگاه با فضای سرپوشیده و رو باز و باشگاه ورزشی و دو استخر سرپوشیده عمدتا در فاز سه
 4. مراکز پستی و مخابراتی و خدمات دولت الکترونیک
 5. تعداد محدودی شعب بانکهای دولتی (ملی، صادرات، مسکن، رفاه، تجارت) که از نظر خدمات بانکی خصوصا در فازهای ۴ و ۵ کمبود وجود دارد.
 6. چند درمانگاه شبانه روزی، چند مرکز بهداشت و چند آزمایشگاه پزشکی میباشد. اما فقط تعداد محدودی مطب های خصوصی بالاخص پزشکان متخصص وجود دارد و در این مورد کمبود محسوسی مشاهده می شود. در حال حاضر چندین درمانگاه جدید و بیمارستانی با نام نور در شهرک صدف فاز سه احداث شده است که تا حد زیادی پاسخگوی نیازهای درمانی ساکنین این شهر میباشد.
 7. میادین میوه و مواد خوراکی و بهداشتی در اکثر مناطق
 8. تعداد پرشماری از مراکز تجاری محلی، منطقه ای و مرکزی که اکثرا با امکانات کامل آماده بهره برداری شده اند
 9. چند کتابخانه و فرهنگ سرا
 10. یک پاسگاه انتظامی
 11. دو ایستگاه آتش نشانی
 12. یک سینمای دو سالنه
 13. عمده مناطق دارای مسجد هستند
 14. یک مجتمع خدمات صنعتی و گارگاهی (در این مورد کمبودها و نقایص محسوسی وجود دارد
 15. علاوه بر یک پمپ بنزین و سه جایگاه گاز داخلی تعداد کافی پمپ بنزین در اطراف شهر وجود دارد و از این بابت نسبتا وضعیت مناسبی برقرار است.

شهرسازی

از آنجا که این شهر بر اساس طراحی و برنامه ریزی کارشناسان شهر سازی تاسیس گردیده است لذا در ساختار آن عمده ملاحظات یک شهر مدرن طبق استانداردهای جدید شهر نشینی در نظر گرفته شده است. بخشی از این ملاحظات به شرح ذیل است:

 1. عدم تداخل کاربری های گوناگون مانند مسکونی، تجاری، اداری، ورزشی، درمانی، آموزشی، کارگاهی و … در یکدیگر
 2. امتناع از ایجاد معابر خودرویی متقاطع (به شکل موزاییکی) در مناطق مسکونی جهت کاهش انگیزه تردد برای خودروهای گذری و افزایش امنیت و آرامش مناطق مسکونی. شبکه کوچه ها و خیابانهای فرعی در مناطق مسکونی اغلب به نحوی طراحی شده که از عبور خودروهای نا مرتبط با ساکنین و از سرعت گرفتن خودروها پیشگیری شود (مثلا با ایجاد قوس، بن بست و پیچیدگی در شبکه معابر فرعی).
 3. خیابانهای اصلی دارای عرض ۲۴ تا ۶۰ متر می باشند و همه خیابانهای اصلی و فرعی دارای پیاده روی مناسب (به عرض ۳ تا ۱۵ متر) هستند. در طول پیاده روهای عریض فضای سبز وسیع و بعضاً نیمکت منظور شده است.
 4. تعداد زیادی پارکینگ عمومی رایگان در مجاورت اماکن پر مراجعه وجود دارد. (البته در این مورد اخیراً کمبودها و موارد عدول و غفلت از استانداردها مشاهده می شود).
 5. اغلب کوچه ها کمتر از ۱۰۰ متر طول دارند و کوچه های دارای بیش از ۵۰ واحد مسکونی (خانوار) نادر می باشد.
 6. امتناع از ایجاد اماکن مسکونی نامتقارن و گوناگون در کنار یکدیگر. امتناع از تداخل مناطق ویلایی و آپارتمانی. امتناع از مجاورت ساختمانهای با طبقات یا اندازههای متفاوت در کنار یکدیگر (متاسفانه اخیرا شاهد شروع به نقض محدود این مورد توسط شهر داری هستیم – احتمالا با انگیزه کسب درآمد).
 7. ایجاد تنوع مناسب در اماکن مسکونی برای سلیقه ها و درآمدهای مختلف (از ویلاهای یکصد متری تا چند صدمتری و از آپارتمانهای یک خوابه تا سه خوابه)
 8. جهت افزایش امنیت و انضباظ، اکثر آپارتمانهای مسکونی در مجتمع های مسکونی (دارای محوطه محصور) قرار دارند. اکثریت این مجتمع ها نیز دارای نگهبانی و هیات مدیره هستند.
 9. ایجاد بلوکهای منطقه ای با تراکم جمعیتی کم، متوسط و زیاد با توزیع نسبتا مناسب در سطح شهر.
 10. رعایت نسبتا مناسب استانداردهای ساختمانهای مسکونی: منازل مسکونی عموما از نور گیر و تهویه مناسب برخوردار بوده (اغلب از دو طرف و بعضا از سه طرف با فضای باز در ارتباط هستند و استفاده از پاسیو برای نورگیر ندرتاً در بعضی ویلاها مشاهده می شود). برخورداری از تراس، انباری و پارکینگ (حداقل به صورت غیر مسقف) عمومیت دارد. واحدهای دارای زیر بنای کمتر از ۱۰۰ متر در اقلیت و کمتر از دو خواب کمیاب هستند.
 11. توزیع مناسب و نسبتا یکنواخت اماکن تجاری ورزشی و درمانی در سطح شهر (البته در این مورد تا تحقق کامل برنامه ها فاصله چند ساله وجود دارد)
 12. خوشبختانه تاکنون تخلفات ساختمانی (اتاق،پذیرایی یا آشپزخانه بدون پنجره، کاهش مساحت مشاعات، حذف پارکینگ، تجاوز به معابر و…) جهت افزایش مساحت فضاهای مسکونی)  رواج نداشته است.
 13. خوشبختانه هنوز لازم به یک طرفه شدن هیچ خیابانی نشده است.
 14. اما در مکان یابی مراکز تجاری اصلی متاسفانه یک اشتباه طراحی بزرگ بروز نموده است. به جای ایجاد امکان دسترسی آسان به معابر اصلی، آنها را بر خیابانهای اصلی و بدتر از آن در طرفین خیابان قرار داده اند. لذا (همانند شهرهای سنتی) روند فزاینده اختلال در تردد خیابانهای اصلی و افزایش خطرات عبور از آنها کاملا مشهود است.

راهنمای خرید خانه در اندیشه

اگر بدنبال خرید خانه در یک شهر با امکانات و قیمت مناسب هستید شهر اندیشه می توانید یکی از گزینه های مناسب برای شما باشد در ادامه قصد داریم تا شما را در انتخاب مکان مناسب برای خرید خانه در شهر اندیشه راهنمایی کنیم با ما همراه باشید:

-اگر نزدیکی به فروشگاه ها و مراکز خرید برای شما بسیار اهمیت دارند شما می توانید جهت خرید خانه به فاز یک مراجعه فرمایید این محله از چندین خیابان اصلی موازی تشکیل شده است که تقریباً در سراسر آن شما به انواع فروشگاه های مختلف دسترسی خواهید داشت. در کمترین زمان و کوتاه ترین فاصله ممکن شما به میوه فروشی، فروشگاه های زنجیره ای، نانوایی و… دسترسی خواهید داشت. البته در اطراف فاز یک نیز شهرک هایی قرار دارند که از هیاهوی این فاز بدور هستند با یک خط تاکسی در کمترین زمان ممکن به بخش های اصلی فاز یک خواهید رسید. این فاز قالباً اکنون از خانه های آپارتمانی تشکیل شده است. خانه هایی که اصلاحاً به سر فاز نزدیک هستند به علت دسترسی مناسبتر از قیمت بالاتری برخوردار هستند و به مراتب شهرکهای اطراف این فاز با توجه به دسترسی کمتر قیمت پایین تری دارند. البته برای نمونه شما زمانی که در شهرک مریم ساکن باشید خریدهای ضروری  خود را در حداقل زمان ممکن می توانید مرتفع نمایید اما برای خرید اقلامی نظیر پوشاک یا کالاهای خاص نیازمند مراجعه به خیابان های اصلی فاز یک خواهید بود.

– امکانات شهری موجود در فاز سه از باقی فازهای اندیشه بیشتر میباشد در این فاز در برخی از محله ها خانه های ویلایی قرار دارند که زیبایی خاصی به شهر بخشیده اند. اگر از توانمندی مالی بالایی برخوردار هستید و قصد خرید خانه را در اندیشه دارید فاز سه برای شما مناسبترین گزینه میباشد غالباً خانه های موجود در این فاز از خانه های موجود در فازهای دیگر به مراتب گرانتر هستند.  قیمت خانه های نزدیک به سر فاز به علت دسترسی مناسبتر  از باقی محله ها بیشتر میباشد. خانه های ویلایی بعضاً حالت اوکازیون نیز پیدا میکنند بنابراین با یک قیمت ثابت در یک محله عرضه نخواهند شد. اگر علاقه مند به خانه های ویلایی بزرگ و زیبا میباشید محله های نزدیک به سر فاز برای شما گزینه مناسبی هستند. در برخی از محله های فاز سه مجتمع های آپارتمانی نیز وجود دارند که دسترسی آنها به سرفاز نیازمند استفاده از تاکسی یا خودروی شخصی میباشد. در اطراف فاز سه شهرک صدف نیز قرار دارد این شهرک نزدیک ترین بخش اندیشه به تهران میباشد شما برای ورود به شهر اندیشه از کنار این شهرک عبور میکنید یا از طریق این شهرک می توانید وارد اندیشه شوید. خانه های موجود در این شهرک غالباً آپارتمانی هستند اکثر آپارتمان های این شهرک از  سه تا دوازده واحد(در سه طبقه) تشکیل شده اند. این شهرک از لحاظ ظاهری تلفیقی از فاز سه و یک میباشد در برخی از خیابان ها در زیر واحدهای مسکونی واحدهای تجاری قرار دارد برخی از مناطق نیز کاملاً ویلایی هستند و خبری از واحدهای تجاری در آنها نیست. در آینده نزدیک در سایت دایرکت سیتی ویدئوهای ۳۶۰ درجه از کلیه خیابانهای شهر اندیشه قرار داده خواهد شد تا شما بتوانید به صورت مجازی به طور کامل از کلیه خیابان های اصلی این شهر دیدن فرمایید.

-در صورتیکه بدنبال خانه ویلایی هستید و توانمندی خرید آنها را در فاز سه ندارید شما می توانید از خانه های ویلایی کوچکتر در فاز چهار دیدن فرمایید. در این فازها نیز خانه هایی ویلایی به متراژ پایین تر قرار دارد که با توجه به دسترسی دورتر آنها به مراکز خرید اصلی و پایانه ها ی مسافربری به نسبت از قیمت مناسب تری برخوردارهستند و به مراتب محیط آرامتری دارند بیشتر این خانه ها به جاده شهریار-کرج نزدیک هستند. فاز چهار بیشتر متشکل از مجتمع های مسکونی هستند که غالباً تعداد طبقات و یا  واحدهای آن بالا میباشد.

– فاز پنج نیز دارای خانه های ویلایی لوکسی میباشد که قیمت آنها با خانه های ویلایی فاز سه برابری میکند اما تنها عیب آنها دور بودن دسترسی آنها به امکانات شهری و پایانه های مسافری میباشد.

– با توجه به دسترسی کم و دور بودن از امکانات شهری در حال حاضر خرید واحدهای مسکونی در فاز شش به شما توصیه نمیگردد.

– در صورتیکه محل کسب و کار شما نزدیک به کرج میباشد و قصد خرید خانه در شهر اندیشه را دارید فاز دو برای شما مناسبترین گزینه میباشد. این  فاز شامل خانه های ویلایی بسیار متنوع، مجتمع های مسکونی، واحدهای آپارتمانی با اندزه های مختلف میباشد. این فاز با توجه به نزدیکی به مارلیک و فردیس به راحتی امکان دسترسی شما به این دو شهر را فراهم میکند.

امید است مقاله راهنمای خرید خانه در شهر اندیشه بتواند موجب صرفه جویی در وقت  شما جهت خرید خانه مناسب در شهر اندیشه شود.

بخش هایی از این نوشته از سایتهای ویکی پدیا و مسکن شهر اقتباس شده است.

[تعداد: ۱۲    میانگین: ۲.۹/۵]

پست های مرتبط

نظرات

یک نظر ارسال کنید

chat
یک نظر ارسال کنید
mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • مجموعه ما

  فروشگاه اینترنتی ژینواپردازش داده تکاپوويرتوب
  keyboard_arrow_up